Новини
19.04.2022
Підведені підсумки обласної акції "Допоможемо зимуючим птахам 2022" З підсумковим наказом можна ознайомитися за посиланням:   https://junnat.kherson.ua/opomozhemo-zimuyuchim-ptaham-2022.htm
15.03.2022
Нарада КЗ «ЦЕНТУМ» ХОР 15 березня 2022 року відбулася нарада співробітників комунального закладу «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ...
Методична робота > Передовий педагогічний досвід > Досвід Новотроїцької райСЮН

Передовий педагогічний досвід
Новотроїцької районної СЮН
з екологічного виховання учнівської молоді
Пріоритетними напрямками в роботі Новотроїцької районної станції юннатів є:
- реалізація Концепції екологічної освіти через участь школярів у державних, обласних конкурсах і акціях;
- розвиток творчої особистості гуртківців та їх самореалізація в процесі гурткової роботи;
- розширення мережі гуртків у школах та дошкільних закладах району;
- формування національної, екологічної свідомості учнів засобами еколого-натуралістичного виховання;
- організація змістовного дозвілля школярів у позаурочний час.
Завдяки зусиллям педагогічних колективів районної станції юннатів, шкіл району у минулому році переможцями конкурсів стали:
- на обласному рівні  16 учнів із 12 шкіл району, СЮН,
- на Всеукраїнському – 3 учнів із СЮН.
Гуртківці СЮН та шкіл району стали переможцями Всеукраїнської трудової акції «Парад квітів біля школи», ІІ місце в обласному конкурсі-виставці квітникарства, І місце у номінації новорічно-різдв'яні композиції обласної виставки «Букет замість ялинки», ІІІ місце у Всеукраїнському конкурсі «Парки – легені міст і сіл». Члени гуртка «Фото натуралісти» зайняли І місце в Україні у конкурсі «В об'єктиві натураліста», нагороджені грамотою Міністерства освіти і науки України.
Збільшився відсоток участі шкіл району у конкурсах, акціях і становить 90 %.
Робота педколективу була направлена на впровадження інноваційних форм і методів позашкільної роботи. З 1997 року станція є учасником експериментальної роботи по впровадженню моделі школи розвитку творчої особистості учня під час навчально-виховного процесу у комплексі «Школа – культосвітні – позашкільні заклади».
З 2002 року станція є учасником Міжнародної освітньої Програми «Лелека» спільно із Польським об’єднанням «Bosian» одна із Херсонської області. У 2012 році отримала гранд-фотоапарат, літературу.
12 гуртківців та директор СЮН є членами Українського товариства охорони птахів.
З 2012 року СЮН співпрацює із Всеукраїнською Екологічною Лігою на базі якої створено районний осередок та дитяче об'єднання ВЕЛ «Екологічна варта».
Станція юннатів являється координаційно-методичним центром по організації еколого-натуралістичної роботи в школах, дошкільних та позашкільних закладах району. Методична робота планується щорічно та координується райметодкабінетом райво , директор закладу є членом колегії райвідділу освіти.
Створено районні оргкомітети, затверджені районним відділом освіти:
- по участі школярів району у державному конкурсі «Мій рідний край, моя земля»;
- по участі у Всеукраїнському конкурсі «Парки – легені міст і сіл»;
- по участі у обласному конкурсі «Допоможемо зимуючим птахам»;
- по організації та проведенні виставки-конкурсу «Замість ялинки
- святковий букет»;
- по організації та проведенні місячника екології.
Засідання оргкомітетів проводяться 1-2 рази на рік, згідно Положень конкурсів, за їх підсумками видано накази райво. Робота районної станції юннатів слухалась на колегії райво , на координаційно-методичній раді ЦЕНТУМУ.
Згідно плану роботи станція проводить районні семінари для вчителів біології, керівників гуртків педагогів-організаторів.
На них висвітлюються питання:
- навчання біології з використанням комп’ютерних технологій;
- участь школярів району у обласних, Всеукраїнських конкурсах, її
результативність;
- розвиток творчих здібностей учнів через проектну  технологію;
- сучасні форми позакласної роботи з учнями;
- роль екологічної стежки в активізації навчально-пізнавальної
та пропагандистської роботи учнів з питань охорони природи;
- урок біології, заняття гуртка із  застосуванням інтерактивних прийомів;
- робота з обдарованими дітьми. Освітня Програма «Лелека»,
Міжнародний Проект «Весна прийшла». Робота за завданням вчених та наукових установ;
- особистісно-орієнтоване навчання на уроках біології. Різнорівневі завдання;
- Місячник екології в школах району. Традиційні екологічні свята.
Щорічно проводились 2 семінари-практикуми на базі Азово-Сиваського заповідника та Біосферного заповідника Асканія – Нова «Червонокнижні рослини району, їх охорона».
Працівниками районної станції юннатів проведено навчання начальників пришкільних оздоровчих таборів по питанням :
- форми і методи еколого-просвітницької роботи в оздоровчих таборах;
- правила поведінки дітей у природі, види пізнавальної активності дітей у природі;
- отруйні рослини та тварини району, перша допомога при отруєнні та укусах тварин.
Протягом року працівники станції з метою організації методичної та практичної допомоги відвідали 18 шкіл району,  3 дитсадки  ,  2 позашкільні установи.
З метою підвищення педагогічної майстерності працівників позашкільних установ, в районі створено і працює методичне об’єднання, керівником якого є директор СЮН Роль Т. В. Згідно плану роботи проведено 4 майстер-класи керівників гуртків, 3 відкритих заняття, 5 виставок робіт гуртківців, організовано поїздку до НДІ Асканія-Нова, до Азово-Сиваського заповідника.
Станцією юннатів розроблено та оформлено 5 брошур для керівників гуртків шкіл району, організаторів еколого-натуралістичної роботи:
     - Орієнтований план науково-натуралістичних заходів на рік;
     - Програми гуртків екологічного направлення;
     - Положення та терміни проведення конкурсів, акцій;
     - Положення про НДЗД шкіл, тематика дослідницької роботи;
     - Положення та паспортизація екологічних стежок в районі;
     - Положення регіонального конкурсу « Ковила – окраса Таврійського степу».
Робота станції протягом року 20 разів висвітлювалась на сторінках районної газети «Трудова слава», один раз на сторінках журналу УТОП «Птах», на програмі «Скіфія».
Протягом року районна станція співпрацювала з науковими установами:
      - Українським товариством охорони птахів;
      - Західноукраїнським орнітологічним товариством;
      - Польським об’єднанням «Bosian»;
      - кафедрою зоології Київського держуніверситету;
      - НДІ «Асканія-Нова»;
      - Еколого-натуралістичним центром Республіки Крим;
      - Еколого-натуралістичним центром України ;
      - Міністерством заповідної справи України;
      - Всеукраїнською Екологічною Лігою.
У державному конкурсі «Мій рідний край, моя земля» приймають участь 26 шкіл району, 4 дитсадки, 2 позашкільні установи, 20 гуртків натуралістичного профілю. Конкурсом охоплено 3000 учнів району. За висновками оргкомітету кращими в районі визнано учнівські колективи гімназії, Новотроїцької ЗОШ №1,  Сиваської ЗОШ №2. Згідно наказу №9 від 04.02 обласного ЕНЦ учнівської молоді ІІІ місце в області посіли юннати Новотроїцької гімназії. Тут створено і працює екологічний загін, Екологічна Варта всеукраїнської Екологічної Ліги,  які об'єднують 56 школярів. Природоохоронна робота направлена на обслуговування та догляд за парком, висадженим за новими технологіями паркобудівництва на місці сміттєзвалища, за вивченням природних об'єктів на базі екологічної стежини, площею 4,5 м2. На даній базі член МАН Безугловець С.О. проводила вивчення видового складу декоративних рослин смт. Новотроїцьке, робота якої визнана кращою в районі та області.
Широкий спектр природоохоронних заходів проведено в районі в рамках Всеукраїнського конкурсу «Парки – легені міст та сіл», в якому прийняло участь 540 школярів району із 20 шкіл. Найбільш результативною була робота учнівського та педагогічного колективів гімназії та Сергієвської ЗОШ.
Так педагогічний  та учнівський колективи Сиваської спеціальної ЗОШ-інтернат заклали при  підтримці Держлісгоспу та селищної ради дендропарк у селищі, де  висаджено 120 кущів, 70 декоративних дерев, силами учнів щорічно проводиться робота по догляду за зеленими насадженнями селища, за придорожньою смугою 3,5 км, пам'ятниками загиблих воїнів. Екологічним загоном «Довкілля» зібрано для  Держлісгоспу 6 кг насіння гледичії, 5 кг – акації білої.
Педагогічний колектив Новотроїцької  ЗОШ №1 за роботу по озелененню смт. Новотроїцьке та доглядом за зеленими насадженнями нагороджений Грамотою райдержадміністрації.
Учні Сиваської ЗОШ№2  доглядають  за насадженнями сосни Кримської, висадженої  6 років біля авто заправки ТОВ «Світанок», ведуть фенологічні спостереження за завданням спеціалістів Держлісгоспу, дані насадження є зупинкою на екологічній стежині створеній школою. НДЗД школи зайняла ІІІ місце в області.
Велику організаторську роботу провела станція для залучення школярів району до проведення Місячника  екології, в якому прийняли участь 26 шкіл району, 4 позашкільні заклади, більш як 4000 учнів, вчителів, батьків. Дипломами обласного оргкомітету відзначені  колективи Горностаївської ЗОШ, гімназії,  Новомихайлівської ЗОШ,  Новомиколаївської ЗОШ, районної станції юннатів.
Протягом року робота педколективу станції була направлена на створення в кожній школі екологічних  стежинок. По даному питанню проведено навчання вчителів біології ( лютий), виступ на нараді голів сільських та селищних рад по їх паспортизації. На  даний період проведено конкурс серед 12 екологічних стежин в районі. Кращі із станції юннатів, Одрадівської ЗОШ, Василевської ЗОШ, гімназії направлені до обласного  оргкомітету на конкурс.
За ініціативою СЮН в районі з 2012-2017 рік започатковано районний конкурс «Ковила – окраса Таврійського степу». Спонсує даний  конкурс районна рада, яка виділяє кошти на заохочення учасників конкурсу. Організована поїздка вчителів біології, учасників конкурсу до Азово-Сиваського заповідника, де проростають багато видів ковили, червонокнижні рослини Таврійського степу. Оформлено буклет у школи району по конкурсу. Проведено обмін метеріалами із НЕНЦ.
Цікава та змістовна робота проводиться в школах, на станції юннатів по участі у обласному конкурсі «Букет замість ялинки». У 26 навчальних закладах району проведено виставки, виготовлено та розповсюджено серед населення 100 листівок по охороні хвойних дерев. 10 грудня проводиться районна виставка-конкурс з участю громадськості, редакції районної газети «Трудова слава». 8 кращих експонатів по номінаціях відправлено до обласного оргкомітету.
Щорічно школярі району проводять традиційні свята: День зустрічі птахів, свято Золотої  осені, Міжнародні дні спостережень за птахами, фестивалі, виставки робіт школярів на тему : «В об'єктиві фото -натураліста», «Природа очима дітей» та ін.

 

 


УПРАВЛІНСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ
ДИРЕКТОРА РАЙОННОЇ  СЮН
РОЛЬ Т. В.

Моя управлінська діяльність, як керівника позашкільного закладу, базується на принципах організації дій та організації оцінки. До організації дій відноситься: науковість, цілеспрямованість, перспективність, плановість, обґрунтованість рішень, делегування повноважень, стимулювання, неперервність.
За організацією оцінки виділяю принципи: компетентності, об'єктивності, демократизму.
В організаційно-педагогічній діяльності виділяю напрямки діяльності:

І. Організація роботи з педагогічними кадрами.

Програми нової діяльності позашкільних навчальних закладів реалізується за умови функціонування досвідченого, творчого педагогічного колективу. Здійснюючи підбір кадрів, підтримую зв'язок з директорами шкіл, де працюють керівники по сумісництву, проводжу співбесіди  із кандидатурами, вивчаю їх соціальну сферу, активність  у громадському житті та ін.
В силу того, що позашкільний навчальний заклад є відкритою динамічною системою, що базується на принципах добровільності, в ньому відбуваються зміни в мережі гуртків, контингентів вихованців, тому підбором та розстановкою кадрів займаюсь постійно. На СЮН у 2015-2016 навчальному році працюють :
3 – основні працівники
         6 – сумісників.
Із них мають: вищу педагогічну освіту – 7 чол., середньо-спеціальну освіту – 2 чол. Із основних працівників курсову перепідготовку пройшли -  2 чол.
Позашкільна освіта потребує пошуку фахівців нових напрямків діяльності. Вони мають бути не лише професіоналами а й наділеними комунікативними якостями, тобто особистістю, здатною повести за собою вихованців, духовно і морально їх задовільнити.


ІІ. Педагогічне керівництво освітнім процесом.

Головна особливість позашкільної діяльності СЮН в тому, що вона формує контингент вихованців на засадах добровільності, організовує освітній процес на взаємній співтворчості педагога і вихованців, на їх дружбі і духовній спільності. Тому , комплектуючи  творчі групи, шукаю ефективні форми розв'язання еколого-натуралістичних проблем району, підтримую всі цінні починання та психологічний настрій в колективі. Створено 16 гуртків, в них 230 учнів.
Згідно Положення, розробляю робочий навчальний план, затверджую мережу гуртків, планую роботу закладу на рік, місяць, на перспективу.
До 05 вересня, 05 січня затверджую плани роботи гуртків, об'єднань на семестр, перевіряю ведення журналів гурткової роботи, конспекти занять (щомісяця до 15 числа).
За результатами перевірок інструктую працівників про методику та виконання покладених на них завдань та обов'язків, видаю накази.
Розроблено посадові інструкції на всіх працівників, з якими вони ознайомлені.
На початку навчального року розробляю та затверджую Режим роботи закладу, розклад занять гуртків, тарифікаційні списки, розряди, навантаження годинами гурткової роботи.
Диференційовано, відповідно до можливостей, відвідую заняття гуртків, масових заходів, виставок та ін. Аналіз відвідування доводжу до відома працівників, контролюю виконання ними рекомендацій та пропозицій.
Для координації дій членів колективу проводжу наради при директору ( щонеділі).
Стимулюю органи учнівського самоуправління: раду гуртківців, раду закладу, щорічних переможців конкурсу «Знавець природи» у закладі, розприділяю кошти на преміювання працівників разом з профсоюзним осередком закладу.

ІІІ. Суспільно-організаторська діяльність.

Керую радою СЮН до якої входить 11 чоловік: представники батьків, селищної ради, гуртківців, керівників гуртків, голова Сиваського споживчого товариства.
Рішенням виконкому селищної ради затверджена головою комітету по екології з 2008 року.
Являюсь з 2006 року членом Всеукраїнської екологічної Ліги, членом Українського товариства охорони птахів.
З 2008 року – член обласної координаційно-методичної ради по екології.
Являюсь ініціатором зв'язків СЮН із 3 науковими та 2 громадськими організаціями України, з якими співпрацює СЮН по участі у 2Міжнародних проектах та програмах по екології.
Вид цієї діяльності допомагає залучити усі громадські організації до вирішення навчально-виховних, соціально-побутових, управлінських завдань для забезпечення розвитку СЮН.
Важливим напрямком моєї діяльності є співпраця із загальноосвітніми та дошкільними закладами району. СЮН є координатором екологічних акцій, конкурсів, виставок. Школи добре відносяться до наших ініціатив, пропозицій. 85-90 відсотків шкіл приймають участь у заходах , це ІІІ показник в області. Недоліком у роботі з школами є відсутність методиста на СЮН.

ІV. Адміністративно-розпорядча діяльність.

Приймаю оперативні конкретні рішення з усіх питань життя колективу. За 2013-14 н/р видано 63 накази, з яких 6 знято з контролю,12 наказів з інформаційно-аналітичної діяльності.
Затверджена номенклатура справ СЮН, згідно інструкції.
Являюсь головою педагогічної ради, роботу якої планую щорічно. Засідання проводяться 1 раз у квартал, ведуться протоколи, контроль за виконанням рішень.
Забезпечую дотримання вимог щодо охорони дитинства, санітарно-гігієнічних та протипожежних норм, техніки безпеки. Заведено журнали з ТБ, інструкції, проводиться навчання.
Представляю СЮН у закладах та установах. У 2012 році СЮН заслуховували на обласній координаційно-методичній раді, СЮН презентувала свою роботу на засіданні виконкому селищної ради, райдержадміністрації, на виставці під час фестивалю «Таврійська хвиля».


Директор:                                    Т.В.Роль


Структура
ефективності управлінської
діяльності директора
районної СЮН Роль