Новини
19.04.2022
Підведені підсумки обласної акції "Допоможемо зимуючим птахам 2022" З підсумковим наказом можна ознайомитися за посиланням:   https://junnat.kherson.ua/opomozhemo-zimuyuchim-ptaham-2022.htm
15.03.2022
Нарада КЗ «ЦЕНТУМ» ХОР 15 березня 2022 року відбулася нарада співробітників комунального закладу «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ...
Про Центр > Історія юннатівського руху > Херсонська країна «Юннатів»

       Серед міського промислового пейзажу знаходиться комунальний заклад «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ради, куточок зеленого царства та захоплюючого світу тварин. Біля 70 років у гуртках цього закладу діти опановують таємниці природи, вчаться створювати красу навкруги.
Потрапляючи на територію закладу, одразу опиняєшся у полоні квітів. З ранньої весни до пізньої осені буяють вони різними кольорами. У живому куточку лунають голоси птахів, серед яких лунко звучить вітання нашого улюбленця, найстарішого папуги кокаду Кокоші, чудернацько співають своїх пісень морські свинки, заклопотано    снують по клітках різнобарвні хом’яки, піщанки. А яке це чародійство спостерігати за розвитком комах у інсектарію, життям величезних равликів – ахатинів. У нашому живому куточку немає тварин з живої природи і це завжди було принциповою позицію: «У кожної тварини повинен бути дім, але не кожна тварина повинна жити у  нашому домі». Традиції  бережливого ставлення до живої природи, доброти, дбайливості, працелюбності, потреби робити світ  квітучим проходять скрізь роки і де б не знаходився заклад, там завжди панували закони «Країни юннатів». А народився заклад у переможному 1945 році. Виконавчий комітет Херсонської обласної Ради народних депутатів 8 червня 1945 року прийняв рішення про організацію обласної дитячої технічної та сільськогосподарської станції (облДТСГС). При сільськогосподарській станції було створено дві лабораторії: ботаніко-рослинницька і початкових класів, де працювало по два гуртки в складі 25 учнів. В липні 1951 р. в області пройшов перший зліт натуралістів - мічурінців, в якому взяли участь 300 юннатів.
15 грудня 1954 року  створено обласну станцію юних натуралістів до складу якої перейшли лабораторії сільськогосподарської станції, педагоги та юннати.  Розширився склад гуртків: юні голубоводи, агрохіміки, овочівники, рослинники, полеводи, зоологи, фотогурток. На 10 га землі вирощувалась юннатами сільськогосподарська продукція, саджанці декоративних та плодових дерев  для  озеленення м. Херсона та шкіл області. Юннати не тільки отримували високі врожаї, а перш за все проводили широкомасштабну дослідницьку роботу. Були переможцями  у виставках ВДНГ (виставка досягнень народного господарства)  у м. Москві та м. Києві. У жовтні 1955 року проведено «День врожаю» під час свята були нагороджені 13 кращих юннатів цінними подарунками. У цьому ж році відбувся зліт юних кукурудзоводів. А в червні 1956 р. проведено огляд роботи на навчально-дослідних ділянках і в куточках живої природи. На цей час уже діяли 292 гуртки в школах та позашкільних закладах області, в тому числі 20 гуртків на обласній станції юннатів. У 1956 році розпочато створення 24-х спеціалізованих гуртків. Один гурток з ухилом вивчення тваринництва (Чаплинський район, середня школа Асканії-Нова), три гуртки трактористів-комбайнерів (Великоолександрівській район), 20 - садівників, рільників, овочівників. У ці роки почала формуватись плеяда педагогів- позашкільників натуралістичного профілю. Переглядаючи архівні довідки перших років існування закладу, дивуєшся ентузіазму та завзяттю педагогів, щирому бажанню гуртківців відвідувати гуртки, працювати на ділянках та у живому куточку.  У 50 роках завідувала станцією Лисанська Ефроїда Яківна, яка започаткувала багато  добрих справ котрі діють і в наші часи : обласний табір «Юннат», організація учнівського дослідництва, виставки досягнень юннатів.
01 лютого 1958 року прийшла працювати  на станцію юннатів Чернявська Зинаїда Василівна від керівника гуртків, методиста, до заступника директора на всіх посадах вона була віддана улюбленій справі, наставником молодих педагогів, вмілим організатором юннатівських починань. Вийшла на заслужений відпочинок у 1990 році. Поруч з нею багато років працювала Саватєєва Алла Олександрівна найталановитіший керівник гуртків «Юних квітникарів» нашого закладу.
З 1960 по 1962 рік очолювала станцію юннатів Басенко Марія Іванівна, а  з 1962 по 1964 рік - Чернявська Олександра Семенівна, з 1964 по 1966 Пінькова Майя Тимофіївна.
З 10 серпня 1966 по 1981рік директором станції юних натуралістів успішно працювала Редкун Клавдія Никифорівна. Вона - ініціатор та організатор найбільш цікавих і корисних  природоохоронних справ на Херсонщині і в Україні. У 1965 році, в школах області створюються учнівські виробничі бригади. Так, у 1967 році юні комбайнери Бехтерської СШ Голопристанського району під керівництвом двічі Героя Соціалістичної Праці Марка Андроновича Браги зібрали врожай пшениці з 375 га і намолотили 1328 ц/га зерна. У 1968 році юннати Скадовського району здали державі 179 кг тутового шовкопряду.
          В 70-х роках юннатівський рух в області значно активізувався. Розпочали свою діяльність 546 юннатівських секцій, 278 загонів "зелених" та «голубих» патрулів, 78 сигнальних постів, 17 загонів по боротьбі з ерозією ґрунтів, шкільні лісництва.  У серпні  1976 року Херсонський обласний комітет ЛКСМУ нагородив Почесною грамотою обласну станцію юних натуралістів за активну природоохоронну роботу. Педагогічним колективом станції організовуються обласні зльоти юних  трактористів на базі машинно-тракторних станцій колгоспів та радгоспів.
З 1981 року заклад очолив Біднина Анатолій Петрович - педагог та агроном за фахом, за комсомольською путівкою піднімав цілину у Казахстані.
З 1985 по 1990 рік за ініціативою методиста Берденникової Валентини Никифорівни  при кінотеатрі "Шумен" було організовано кіноклуб "Природолюб". Перед показом кінофільмів на природоохоронну тематику з бесідами виступали методисти та керівники гуртків обласної станції. Юннати взяли під захист річку Вірьовчину, під керівництвом педагогів домоглися того, щоб проблеми очищення цієї річки розглядались на сесії обласної ради і були введені в Програму «Екологія Херсонщини».
У кінці 80 років було створено «Комітет захисту річки Вірьовчиної», активними учасниками якого стали юннати та їх батьки, громадськість Шуменського мікрорайону м. Херсона.
17 грудня 1986 року  ЦК ЛКСМ України, Міністерство освіти УРСР нагородило Почесною грамотою Херсонську обласну станцію юних натуралістів за активну участь у Республіканському конкурсі на кращу дослідницьку роботу з біології і сільського господарства.
Із серпня 1987 року і до сьогоднішнього часу станція юннатів знаходиться за адресою м. Херсон вул. Чайковського буд. 236,  у колишньому приміщенні дитячого садка, площа якого – 300  кв.м., розмір земельної ділянки становить 0,3га. На ній розміщена навчально-дослідна ділянка, яка має: польову, овочеву сівозміну,  колекційну, селекційно-генетичну ділянку, дендрарій, квітники, альпійську гірку. У 1989 році на честь 50 річчя юннатівського руху в Україні, закладено розарій, у якому квітують сорти: Глорія, Клементина,  Ясна Поляна, Супер Стар та ін.
У 1992 році споруджено  теплицю площею 60м2. Вагомий внесок у розквіт теплиці Центру зробила Біднина Ніна Тимофіївна. Завзята квітникарка, невтомна трудівниця, вона зібрала велику колекцію кімнатних рослин. ЇЇ методика запам’ятання назв квітів то сих пір переходить з вуст в уста наших педагогів. Коли її питали юннати та молоді керівники гуртків : «Ніно Тимофіївно, як ви пам’ятаєте назви всіх квітів, та ще по латині?». Вона відповідала: «Коли з насіннячка або із стебелинки викохаєш цю тендітну квіточку,  будеш піклуватися про нею і вона всміхнеться тобі ніжним цвітінням. Ти запам’ятаєш її назву, як ім’я рідної дитини».
Нажаль немає з нами вже багато років Берденнікової Валентини Никифорівні, але квітує, щовесни висаджена її руками крушина, рослини колекційної ділянки. Не втратили методичної цінності розроблені нею схеми польових досліджень, екологічних спостережень.
З 1991 року юннати області активно включилися в роботу Всеукраїнського конкурсу “Мій рідний край – моя земля ”.  З 1990 р. успішно проводиться обласний конкурс “Ми та екологія нашого краю ”.
Біллю у серцях юннатів та педагогів одізвалась трагедія на Чорнобильський атомній станції. Осягнувши масштаб екологічної катастрофи, юннати активно допомагали постраждалим дітям: організовували благодійні ярмарки, пересилали отримані кошти переселенцям; передавали у постраждалі райони овочі, фрукти, консервовану продукцію.
Лист вдячності надіслала у листопаді  1992 року завідуюча відділом освіти Іванківської районної державної адміністрації Київської області директору Херсонської станції юннатів Біднині А.П. -  «Більше шести років пройшло з моменту аварії на Чорнобильській АЕС. Люди стали звикати до ситуації, яка ще донедавна була предметом гарячих суперечок і розмов. Та це й зрозуміло: в нашому неспокійному житті з’явилось безліч інших тривожних факторів,  які стосуються всіх нас і наших дітей. Але чорна Чорнобильська тінь і зараз висить над нашим поліським краєм. Вона таїть в собі багато небезпеки і для людей, які нині тут живуть, і для майбутніх поколінь. І головна небезпека – здоров’я, особливо здоров’я дітей. А їх тільки в нашому Іванківському районі на радіоактивно-забрудненій території проживає більше десяти тисяч.
Багатьом з них нещодавно були вручені подарунки від їх ровесників і дорослих Херсонської області. «Не дорогий подарунок, а дорога увага» - каже народна мудрість. Шановні друзі, ми зворушені вашою увагою, дякую Вам, що в такий важкий  час, коли здається, кожен дбає тільки про себе, ви здатні брати до душі чужу біду, пам’ятаєте сумну і трагічну Чорнобильську дату, намагаєтесь допомогти людям, яким і сьогодні Чорнобиль дихає у спину».
Традиції дбати про інших, бути соціально активними громадянами країни, це той педагогічний інструментарій,  яким виховуються покоління юннатів Херсонщини.
На 60 році пішов з життя Біднина А.П., залишились добрі справи, вдячні учні та  білокора берізка Анатолія Петровича, яка зустрічає нас біля входу на станцію.
З 19 грудня 1995 по 2003 рік директором станції працювала Ухова Олена Павлівна. У 1972 році закінчила Херсонський державний педагогічний інститут ім. Крупської (хіміко-біологічний факультет), а до цього була юннаткою обласної станції. Починала як керівник гуртків юних зоологів - з того, про що мріяла. У 1988 році стала методистом, а потім заступником директора по навчально-виховній роботі, директором, пройшла всі ступені службової драбини. Відмінник освіти України, делегат другого Всеукраїнського з’їзду працівників освіти. На з’їзді, за вклад у розвиток  позашкільної освіти директора обласної станції юннатів Ухову О.П. нагороджено  Почесною грамотою Кабінету Міністрів України. За свою діяльність неодноразово нагороджувалась Почесними грамотами  обласної ради, Голови Херсонської державної адміністрації, Міністерства освіти і науки України, Національного Центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді.
Під її керівництвом розпочинає свою роботу хіміко-біологічне відділення Малої академії наук України в Херсонській області. Успішно працює в обласному Центрі еколого-натуралістичної творчості Наукове товариство учнів “Юннат”. Ми дуже пишаємось нашими малими академіками, тому що вони займали призові місця не тільки у Всеукраїнських конкурсах, а й на Міжнародних екологічних олімпіадах це - Іващенко Сергій (1999рік), Ковальчин Володимир (2003р.), Базалій Андрій (2005р.). Особлива гордість за Базалія Андрія, який з 7 класу був нашим гуртківцем (керівник гуртка Палічева Г.В.), приймав участь у космічному експерименті, став призером Міжнародної олімпіади (ІІ місце).
З 1997 року школярі Херсонщини – активні учасники українсько-американського космічного експерименту: ”Вчителі та учні досліджують рослини в космосі”. Юннати Центру були дублерами першого українського космонавта Леоніда Каденюка, разом з ним та школярами України, США проводили дослідження космічноі рослини Brassica rapa. Участь в експерименті надихнула на подальшу роботу в галузі космічної біології. Використовуючи можливості установки цілодобового освітлення, учні вирощували листкову зелень, як їжу для космонавтів, були учасниками Всеукраїнського конкуру “Мирний космос” в розділі “Космічна біологія та медицина», де здобули призові місця.
У 1999 році юннати Центру продовжили Міжнародний космічний експеримент “Насіння-ІІ”: вирощували томати, насіння яких перебувало в космосі на борту космічного корабля “Шаттл”, під водою у батискафі та контроль – земне насіння. Очікувані результати дали уявлення про вплив різних умов на розвиток рослин. Досліди проводились на ділянках обласного Центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді. Найактивнішими юними дослідниками були: Гавриленко Олександр, Гашенко  Олексанндр, Калинєвська Варвара, Бірюк Олександр, Денисенко Віталій. 
У 1997 році започатковано засідання екоклубу “Пролісок” спільно з міською дитячою бібліотекою  № 17. Екологічний клуб, це місце, де всі мають змогу спілкуватися, проводити свій вільний час, творити добро, отримувати консультації з хвилюючих питань. “Пролісок” і досі запрошує дітей та дорослих на свої засідання.
З 1999 року на станції запрацювала відеотека “Екологія ХХІ століття”, її фонд складає понад 50 фільмів. Серед масових еколого-натуралістичних заходів 90-х  навчальних років слід відмітити Міжнародну акцію по обліку перелітних птахів, День відкритих дверей Херсонського відділення Малої академії наук України, Всеукраїнський облік птахів за завданням Київського національного університету. Традиційним стало проведення дитячих обласних екологічних конференцій, до участі в яких запрошуються державні службовці, працівники природоохоронної прокуратури, науковці, позашкільники, громадські діячі. В 1996 році разом з Центром дітей та юнацтва була проведена екологічна конференція “Майбутнє без Чорнобилів”, в якій взяли участь 200 учнів. У 2001 році обласна науково-практична конференція «Майбутнє без Чорнобилів»  проходила за участю близько 400 учасників. І через чверть століття у роковини трагедії педагоги центру акцентуючи увагу юннатів на екологічно відповідальній поведінці, провели у 2011 році обласну дитячу конференцію «Екологічні наслідки Чорнобильської катастрофи».
Рішенням  ХХ сесії Херсонської обласної Ради народних депутатів  від 25.10.2001 року обласна станція юних натуралістів реорганізована в Херсонський обласний Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді.
Вийшовши на заслужений відпочинок у лютому 2003 року Ухова Олена Павлівна керування Центром передала  Палічевій Галині Віталіївні, яка  з 1987 року працювала на посаді керівника гуртків, з 1996 року – на посаді методиста, у 2002 році отримала кваліфікацію «Методист вищої категорії», Відмінник освіти України. За час роботи директором нагороджена знаком «Софії Русової», Почесними грамотами  обласної ради, Голови Херсонської державної адміністрації, Міністерства освіти і науки України. Була делегатом ІІІ  Всеукраїнського з’їзду працівників освіти.
Цей етап розвитку закладу відзначено європейським вибором України та направлено на стійкій розвиток та екологізацію позашкільної діяльності учнівської молоді області.
Інтелектуальний потенціал педагогічних працівників реалізовано  у впровадженні Міжнародного екологічного проекту «Екологічна освіта дітей та юнацтва для сталого розвитку степового Причорномор’я»(2006-2009).  профінансовано Британським  фондом «Довкілля для Європи», інвестовано в екологічну освіту області 86000 грн. У процесі реалізації проекту створено еколого-натуралістичний інформаційний ресурсний Центр, який активно працює у напрямку екологізації сучасної освіти області.
Продовжуючи  практику використання проектних технологій, педагоги  виконали інноваційного проект «Екологізація  натуралістичної освіти на базі природно- заповідного фонду регіонального рівня» (2010 -2014 роки). Цей проект надав можливість реалізувати безцінний потенціал природно-заповідного фонду Херсонщини у співпраці з вченими Біосферного заповідника «Асканія-Нова», Чорноморського біосферного заповідника і Національного природного парку  «Олешківські піски».  Отриманий досвід надав можливість  проведення  під керівництвом Академії педагогічних наук України дослідно-експериментальної роботи  Всеукраїнського рівня, за темою «Екологізація дослідницької діяльності учнівської молоді у взаємодії позашкільного навчального закладу із об’єктами природно-заповідного фонду» на 2014-2018 роки (наказ Міністерства освіти і науки України від 13.05.2014 року). Науковий керівник педагогічного експерименту  Пустовіт Н.А.  завідувач лабораторії екологічного виховання Інституту проблем виховання Національної академії педагогічних наук України, старший науковий співробітник, кандидат педагогічних наук.
Херсонщина хліборобний край, який потребує висококласних спеціалістів з сільського господарства. Реалізація з 2003 року практично-орієнтовного проекту «Організація допрофільної підготовки учнів з агробіологічного напрямку» дала можливість відкрити гуртки аграрного профілю у сільських школах області, збільшилась кількість шкільних лісництв,  започатковано    щорічні зльоти юних лісівників ( з 2007 року), зльоти учнівських виробничих бригад (з 2008 року). Суттєву допомогу у вирішенні завдань проекту надають вчені Державного аграрного університету. Заслуговує на увагу реалізація виховного проекту «Хліб – очима дітей». Протягом 2008 року учні області вивчали історію хліборобства свого краю, дізнавались про досягнення у минулому та про здобутки сьогодення. Проведена обласна дитяча конференція та видано збірку учнівських творів по підсумкам проекту.
У 2010 році за впровадження проектної системи навчально-виховної роботи по підсумкам виставки «Інноватика освіти України, організованою Академією педагогічних наук, Центр нагороджено бронзовою медаллю у номінації  «Інновації у позашкільних закладах освіти». З 2008 року при Центрі у канікулярний час, у формі табору з денним перебуванням,  для дітей діють екологічні майданчики:  «Сніговик», «Весняний марафон», «Барвисте літо». За організацію роботи з дітьми у канікулярний час заклад став – лауреатом Всеукраїнського конкурсу - захисту педагогічних проектів з організації змістовного дозвілля дітей та учнівської молоді.
Цікаві здобутки у «педагогічну скриньку» Центру внесла Борисенко Марія Петрівна, керівник гуртків «Цілющі сили природи» (працювала з 1988 по 2005 роки). Не маючи педагогічної освіти, вона була педагогом за покликанням, самостійно опановувала класичну і новітню педагогічну науку. Розробила особливу методику гурткової роботи з учнями  школи - інтернату для  дітей –сиріт та позбавлених батьківського піклування, яка актуальна і в наш час.
З 2006 по 2010 роки суттєво зміцнена матеріальна база Центру, проведено капітальні ремонти навчального корпусу, музею Хліба, теплиці, впорядковано територію закладу, встановлено автономне опалення, крапельне зрошення. У 2010 році створено біологічну лабораторію, яка обладнана сучасною комп’ютерною технікою (відео насадка до комп’ютера, програмне забезпечення, мікроскопи, вимірювальні прилади). На базі лабораторії проводяться заняття гуртків вищого рівня, підготовка команд учнів Херсонської області до біологічних та екологічних Всеукраїнських олімпіад, до Всеукраїнського конкурсу-захисту учнівських науково-дослідницьких робіт. За період з 2011 року, на Всеукраїнському рівні вихованці Центру стали переможцями наступних інтелектуальних конкурсів: конкурс – захист робіт обдарованої учнівської молоді (МАН) – ІІ та ІІІ місце; Всеукраїнська учнівська олімпіада з екології – два ІІІ місця, Всеукраїнський форум «Дотик природи» - два І, одне ІІ та ІІІ місце; Всеукраїнський конкурс «Юні зоологи – тваринники» два ІІ місця; Всеукраїнський конкурс винахідницьких та раціоналізаторських проектів – ІІ місце.  Завдяки неперервності    дослідницької роботи від гуртків молодших класів до гуртів вищого рівня, з пересічних гуртківців засяяли наші юннатівські зірочки: Восколович Олександр, Мішекіна Марина, Мала Ганна, Бірюк Микита (керівник гуртка Мудрак Тетяна Олександрівна).  Так поступово народжуються  юннатівські династії: Бірюк Микита, брат Олександра Бірюка, який був активним учасником космічних досліджень у дев’яностих роках.
Від того, що зроблено власними руками з душею та фантазією завжди  променить позитивна аура, так Музей хліба створений у 2004 році з ініціативи Короткої Тетяни Олександрівни, заступника директора з навчально-виховної роботи,  не припадає музейним пилом, а постійно поновлюється новими експонатами, поробками.  «Основна цінність нашого музею у поєднанні історії хліба, хліборобських народних традицій,   з історію  приходу хліба з поля до нашого столу», -  ось про що розповідають юннати та педагоги відвідувачам – учням Херсонської області.
Широкий загал учнівської молоді залучається до природоохоронних конкурсів, акцій, виставок. Високий творчий потенціал та невичерпну фантазію проявляють школярі у щорічній обласній виставці «Букет замість ялинки», турботу і милосердя - у акції «Допоможемо зимуючим птахам», патріотизм у обласній виставці до Дня перемоги, у  конкурсі екологічних агітбригад. З квітня місяця залучаться учні до суспільно-корисної роботи у рамках щорічної акції «За чисте довкілля». У 18-ти природоохоронних,  екологічних конкурсах та акціях діти мають можливість реалізувати свій творчий потенціал.
Успішно  працює еколого-натуралістичний інформаційний ресурсний Центр, постійно поновлюється сайт Центру, який у 2010 році переміг у Всеукраїнському конкурсі на краще інформаційне представлення позашкільного еколого-натуралістичного закладу в номінації «Краща розробка web-сайту» (www.junnat.kherson.ua) Поповнилась новими фільмами екологічна відеотека, нині вона нараховує близько 200 дисків.
У 2007 році отримали телевізор за перемогу у Всеукраїнському волонтерському русі «Захисти себе і свою громаду від пташиного грипу». Вагома заслуга в цьому була, вихованців гуртка «Юний медик », керівник гуртка Пирожок Тетяна Анатоліївна. 
У 2010 році в рамках спільного заходу «Вивчаємо природу Болгарії», громадська організація «Болгари Херсонщини» надала сучасний комп’ютер з web-камерою, для встановлення дружніх зв’язків з юними екологами Болгарії та Європи.
У 2011 році  на базі Біосферного заповідника Асканія-Нова ім. Ф.Є. Фальц-Фейна проведено  V Всеукраїнський збір юннатів (учасників  походів, експедицій, польових практик).  Для методичного супроводу дослідницької діяльності учнів на заповідних територіях,  розроблено робочий зошит  «Пристосування  організмів до умов степової природної зони» (автори – Литвиненко О.І., Палічева Г.В.), який посів перше місце у Всеукраїнському конкурсі науково-методичних розробок з еколого-натуралістичного напряму.
Педагогічний колектив Центру організовує педагогів та учнівську молодь  Херсонщини до практичної екологічної роботи у Міжнародній програмі «Глобальне вивчення та спостереження з метою покращення навколишнього середовища (GLOBE)». У 2013 році  проведено Всеукраїнський семінар-тренінг координаторів програми GLOBE в Україні, де  педагоги Центру поділились своїми здобутками про  хід виконання програми зі своїм колегам з усієї України.
За даний час налагоджені зв’язки з вищими навчальними закладами, установами природно-заповідного фонду, екологічними громадськими організаціями області. Тісно співпрацюємо з комунальним закладом «Херсонська академія неперервної освіти» Херсонської обласної ради в напрямку підвищення фахового рівня екологічної освіти педагогів області.  З 2004 року успішно працює започаткована закладом обласна координаційно-методична рада з екологічної освіти і виховання учнівської молоді, яка визначає стратегію розвитку екологічної освіти в області, координує діяльність: Голопристанської, Білозерської, Генічеської, Новотроїцької, Нижньосірогозької районих станцій юннатів; Каховської та Новокаховської міських станцій юннатів .
Колектив Центру  презентував свою методичні здобутки директорам еколого-натуралістичних центрів України на Всеукраїнського семінару-практикуму "Світ творчості", що відбувся 06-09 червня 2006 року. У рамках семінару розкрито питання творчого саморозвитку особистості, як складової змісту позашкільної еколого-натуралістичної освіти учнівської молоді Херсонської області; науково-педагогічні передумови поглиблення позашкільної еколого-натуралістичної освіти; форми співпраці з науковцями біосферних заповідників "Асканія-Нова" і Чорноморського; зміст роботи районних станцій юннатів.
Для створення позитивного іміджу Центру педагогічні працівники висвітлюють свою діяльність у засобах масової інформації: на радіо, на сторінках обласних та Всеукраїнських газет, журналів. На обласному телебаченні (ТРК "Скіфія", ВТВ,) обговорюються  актуальні питання еколого-натуралістичної роботи Центру, транслюються програми: «Юннати в гостях у Скіфіка», «Дивний сад», «Таврійські новини». У прямому ефірі програми «Добрий ранок» вихованці гуртка «Природа і фантазія» (керівник Коротка Т.О.) проводять майстер –класи.
За результатами інноваційної діяльності у 2014 році Центр став переможцем Всеукраїнського відкритого рейтингу якості позашкільної освіти «Золота кагорта позашкільників».
Зустрічаючи 90 річчя юннатівського руху у Україні та 70 річчя на Херсонщині, осмислюючи пройдений шлях розуміємо, що принципи,  закладені юннатами на початку двадцятого століття, актуальні і  в наші часи: доброта, відповідальність, дбайливість, патріотизм. Юннати Центру, одними з перших в області, включились у підтримку воїнів АТО, патріотів та захисників України. Дитячими руками зроблені та відіслані у зону воєнних дій: обереги та листи воїнам, активно підтримують педагоги та вихованці Центру добровольців батальну «Херсон».
Приходять до гуртків нові юннати, формується нова плеяда педагогів - позашкільників, з новітнім педагогічним мисленням.  У грудня 2014 року,   директор Палічева Г.В. вийшовши на пенсію за вислугою років, обіймає посаду методиста, передаючи свій багаторічний досвід молодим педагогам.
Ми горді за молодого спеціаліста Валікову Олександру Віталіївну, яка отримала дипломи за І місце у Всеукраїнському конкурсі науково-методичних розробок з еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти  та диплом переможця у конкурсі на найкращу авторську мультимедійну презентацію в номінації «Інноваційні форми роботи на занятті гуртка» від газети «Позашкілля», пишаємось  гуртківцями-переможцями Всеукраїнських олімпіад з екології та біології, інших інтелектуальних конкурсів, яких навчає та виховує ¬ Мудрак Тетяна Олександрівна,  завідуюча методичним відділом.
Ми вдячні всім колишнім директорам, працівникам станції юннатів за тепло і взаєморозуміння, надійність у роботі, за великий і безцінний досвід, за все те добре, чому ви нас всіх навчили.
Маємо велику надію, що юннатівський вогник буде горіти і далі, зігріваючи  душу і серця тих, хто з гордістю носить ім’я «Юннат».
Ухова О.П.,  Палічева Г.В.